Omówienie filmu "Captain Fantastic", czyli świeże spojrzenie na dylemat utopii

Arcydzieło kinematografii "Captain Fantastic" w reżyserii Matta Rossa nie tak dawno temu miał premierę w polskich kinach, czyli z nieco ponad dwumiesięcznym opóznieniem. Scenariusz opowiada o rodzinnych perypetiach, dramatycznej kondycji dzisiejszego społeczeństwa, lekkomyślnym świecie zakupów oraz recepcie na korzystniejsze podejście do życia. Matt Ross przecież nie zabiera nas do fantastycznego świata, a mimo to dalej zdaje się być on zupełnie obcy. Mistrzostwo, które wprost wypromieniowuje z tego arcydzieła jest stanowczo odświeżenie problematyki utopii w innowacyjny sposób. Tytułowy bohater to samotny ojciec, który stara się wykształcić szóstkę dzieci z dala od zmechanizowanej i przesiąkniętej terrorem rzeczywistości. Cała rodzinka prowadzi stoickie życie pośród przyrody. Ich dzień składa się z energicznych wysiłków fizycznych, medytacji na świeżym powietrzu, czytania niezliczonej biblioteki książek, zdobywania skrupulatnej wiedzy z zakresu astrofizyki, muzyki, biologii i wszystkich innych nauk, ale także z gier i zabaw przy ognisku, przyjacielskich rozmów. Na pierwszy rzut oka metoda wychowania zdaje się działać.

Dzieci posiadają dobrze zbudowane mięśnie, mówią w kilku językach, w wieku około sześciu lat posiadają już wiedzę na poziomie szkoły wyższej i są w stanie same reflektować się nad życiem. To co jest niesamowite w tym dziele, to to, że nasze pierwsze, niepoprawne obserwacje wyparowują w zderzeniu z rzeczywistością.

Okazuje się, że dzieci nie umieją normalnie egzystować w prawdziwym świecie.

To prawda, że posługują się ogromną wiedzą, ale kompletnie brakuje im wiedzy w praktyce. Ludzie przezywają ich "odmieńcami". "Captain Fantastic" dochodzi do wniosku, że z jednej skrajości popadł w drugą. Aczkolwiek końcówka wynagradza niemoc jaką czuje oglądający. Przepyszna wisienka na torcie, którą trzeba już samemu obejrzeć..
Strona główna: sprawy karne sosnowiec ewa kotewicz

Zobacz:
Co nosi sięzimową porą?
Komfortowy nocleg czy ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem co wybrać