Buy oolong tea online uk

Smak porannej kofeiny jest zależny szczególnie od sposobu jej palenia, przygotowania, a szczególnie od sposobu wykorzystanych ziaren kawy. Kawowiec jest drzewem, które w podstawowych warunkach, osiąga wysokość 15 metrów. Na globie istnieje więcej niż 60 rodzajów kawowca, jednak dziś prym wiedzie Arabika i Robusta. Arabica to jeden z podstawowych ziaren kawy, który zajmuje 70% rynku. Jej ziarna są podłużne, z kolei wewnątrz jest charakterystyczny szew tworzący literę „s”.

Kawa parzona z ziaren Arabika jest delikatna i smakowita, jak również posiada niską zawartością kofeiny, która waha się między 0,9 a 1,7%.

Zważywszy na szczególne warunki pogodowe, arabika uprawiana jest zazwyczaj w Kolumbii, Indiach, a także na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna kawy Robusty są niemal na każdej sklepowej półce. Istotną różnicę stanowi większa zawartość kofeiny.

Ten gatunek ziaren kawy odkryto dopiero w XIX wieku i uwagę plantatorów zwrócił szczególnie fakt, iż drzewa z tego rodzaju są znacznie bardziej wytrzymałe na warunki klimatyczne, jak i owocują częściej niż Arabika.

Ziarna Robusty są krągłe i mają prosty szew. Robusta jest o wiele łatwiejsza w uprawie. Rośnie na każdym kontynencie w regionach strefy międzyzwrotnikowej. Bardzo duże plantacje robusty są w Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Roślina ma po 22 chromosomy w każdej komórce dlatego się ją hoduje. Jest też bardziej uodporniona na szkodniki i drobnoustroje powodujące chorobę. Smak tego rodzaju kawy jest mniej delikatny, ostrzejszy, wyczuwalnie gorzki. Posiada też dużo więcej kofeiny niż odmiana arabiki, stąd ma silniejsze właściwości stawiające na nogi. .